Kullanım ömrü biten malzemelerin tekrardan kullanılabilmesi için toplanması ve işlenmesi gerekmektedir. Bu işleme sonucunda ham madde kullanımında daha iyi kontrol sağlanabilmektedir. Biten pilleri toplayarak tekrar işlenmesini sağlamak bu durumu en iyi açıklayan örneklerdendir. Bu atıklara örnek olacak çok sayıda atık bulunmaktadır. Çöp kovası ayrıştırma açısından çok büyük önemi ve etkiyi sağlayabilmektedir. Ham madde kullanımında azalma ekonomiye çok büyük katkı sunmaktadır.

Atıkları toparlamak için kurulan alanlarda daha fazla etkileşim sağlamak yapılan projelerin amacına ulaşmayı sağlamaktadır. Sıfır atık için yapılan tüm faaliyetleri yerine getirmek ekonomik getirileri de hızlı artırmaktadır. Küçük etkenlerin ekonomiyi etkilemesinin zor olduğunu düşünerek hareket etmek yanlış düşünce yapısıdır. Ekonomiye can verecek hareketler küçük adımlarla mümkün olmaktadır.

Ekonomik faktörleri iyi değerlendirebilme de atıkların toparlanması zaman içerisinde etki gösterebilmektedir. Bu etkilerin oluşabilmesi için de daha fazla proje yapılması çok büyük öneme sahiptir. Atık konusunda oldukça etkin faaliyet gösteren Mertoğlu bu dengeyi sağlama yönü ile çaba sarf etmektedir. Çocuk parkı malzemeleri temini de yapması çevre düzenine etkiyi göstermektedir. Kaliteli malzeme kullanımı ve uzun süre dayanıklılığa sahip olması da bu durumun göstergesidir. Dayanıklılığın yüksek olması da yeni maliyetlerin önüne geçen faktörleri oluşturmaktadır.

Sıfır Atığın Ekonomiye Faydası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir