Sokaklarda her gün üzerinden geçtiğimiz rögar kapağı, alt yapı tesisatının hava alarak sıkışmasının önlenmesi, aşırı yağışlarda yağmur suyu veya pis suyun kolayca birikmesini sağlayarak drene edilmesini sağlayan tesisat ekipmanıdır. Bu ürünlere şu sayfadan göz atabilirsiniz.

Ülkemizde ve dünyada genel olarak yuvarlak olarak üretilen rögar kapağı, yuvarlak formundan dolayı altında yer alan boşluğa düşmez. Farklı malzemelerden üretilen, polietilen, demir döküm gibi modelleri bulunan kapaklar hayatımızın önemli birer parçası haline gelmiştir.

Üzerine düşen basınca dayanarak kırılmayan rögar kapağı; pis su tesisatı için, yağmur suyu tesisatı için, Telekom alt yapı sistemlerinin sağlıklı bir şekilde yerin altına alınması için kullanılmaktadır.

Polimer ızgaralar

Yağmur suyunun zeminde birikmesini önleyen bir diğer ekipman polimer kanal ve ızgara sistemleridir. Üstte kompozit ızgara sistemi ve altında suyu taşıyan kanal sisteminden oluşan polimer kanal yağmur suyu drenajını sağlayan temel etkendir.

Sahip olduğu ızgara sistemi ile su dışında katı parçacık, yaprak vb. atıkların kanala girmesini önleyen polimer kanal bu özelliği ile sadece yağmur suyunun drene edilmesini sağlar ve tıkanıklık oluşmasının da önüne geçer.

Kanal genişlikleri ve yükseklikleri kullanım alanına göre belirlenen polimer kanallar üretildiği malzemeye göre de farklılık gösterir. Atletizm pistlerinin kenarında, otel girişlerinde, havalimanlarında görebileceğiniz polimer kanallar giriş alanlarına su birikmesini önleyen ve aşırı suyun drene edilmesini sağlayan tesisat ekipmanlarından biri olup polimer tabanlı kanal olarak da bilinmektedir.

Rögar Kapağı Ne İşe yarar ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir