En az aktif iki hidrojen ile birkaç elementin biraraya gelmesiyle oluşan polimer bir maddedir. Kavram olarak yabancı gelse de günlük hayatta kullandığımız ürünlerin yapımında kullanılır. Elastik dediğimiz esneyip genişleyebilen ürünlerde, sert yapılı ve dayanıklı ürünlerde, kuvveti yüksek yapıştırıcılarda, halıların alt kısımlarında, yatak ve mobilyalarda poliüretanlar ile karşılaşırız.

Özellikle poliüretan köpük ya da poliüretan sünger ifadesini de sık duymaktayız. Özellikle esnek ve dayanıklı ham maddesi cephe dışında poliüretan söve olarak kullanılmaktadır. Esnek malzemeden olan poliüretanlara sünger adı verilir ve bize yüksek konfor oranı sağlayan yataklar, bazalar ve mobilyalarda kullanılan bir üründür.

Poliüretan köpükler kullanım alanlarına, faydalarına ve işlevlerine göre ikiye ayrılırlar. Bunlar; sert köpük poliüretan ve esnek köpük poliüretan’dır. 1947 yılında ilk defa üretilmeye başlayan sert poliüretan köpüğü ihtiyaç dolayısıyla bu tarihi takriben 1954 yılında da esnek poliüretan köpük imal edilmiştir. Esnemeyen poliüretan köpükler genellikle ısı yalıtımını sağlamada ve bir de ses izalosyonunda, ev içi duvar çıtası olarakta kullanılırlar.

Isı yalıtımına katkıları büyüktür. Yazın sıcağından ve kışın ayazda bırakan soğuğunda yine malzeme olarak evlerde kullanılır.Evlerin duvarlarında estetik bir hava katmak içinde yine bu malzeme ile üretilen poliüretan kartonpiyer kullanılmaktadır. Bu yönüyle enerji tasarrufuna da katkısı büyük olan bir maddedir.

Öyle ki sadece kullanığımız gereçler için bunu söyledik poliüretanlar tekstil ürünlerinde de kullanılırlar. Örneğin; spor yapan biri için üretilen nem emici ve vücuda nefes aldırıcı tişörtlerde ya da kış ve yaz bizi mevsime göre dengeleyen tekstil giysilerinin yapımında yine bu madde kullanılır.

Poliüretan Nedir ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir