Edebiyat tarihimizin köklü girişkenlerinden ve düşüncelerinden biri olan Tasavvuf ilimi, Peygamber efendimiz ve Ortaçağ’daki alim din adamları tarafından kurulmuş geniş çaplı bir düşüncedir. Bu düşünce, birçok şairin yazım türünde bahsedilmektedir. Özellikle de SADİ ŞİRAZİ SÖZLERİ, ilahi aşkın insan üzerinde etkisi konusunu şiirlerinde ele almaktadır. Bu nedenle konu dağılımı yaparak okurların seveceği türlere ayrılmıştır.

Bütün hayatını çalışmaya ve ilim öğrenerek paylaşmaya ayıran önemli şairlerden biri olan Abdulkadir Geylani, sanat ve kültür alanında da çalışmalar yapıp çevresindeki insanlara bu bilgileri yayarak bilgi alışverişinde bulunmuştur. İSMİ AZAM DUASI vermiş olduğu rahatlama duygusu ile şiir konularını okuyucularını sıkmayacak biçimde hazırlamıştır. Bu nedenle ABDÜL KADİR GEYLANİ SÖZLERİ, gönüllere taht kurarak önemli kıdemler kazanmış sözler yazan şairlerden biridir.

Ayrıca ŞEMSİ TEBRİZİ SÖZLERİ ile mesneviliğin temelini kazımış tasavvuf kitapları, okurların kalbine girmiştir. Çok sevilen alim ve şairlerden biri olan Şemsi Tebriz, Abdülkadir Geylani ve Sadi Şirazi sözleriiçin www.dtarihi.com ziyaret edebilirsiniz.

Tarihe ilgi duyuyorsanız ve seviyorsanız doğru bilgiler için platformumuza giriş yapabilirsiniz.