Gelibolu Yarımadası Türkiyemiz tarihi açısından önemli bir yere sahiptir. Ayrıca temiz denizi ve sakin yaşantısı nedeniyle yöre halkının ve diğer yerlerden gelen turistlerin uğrak yeri olmuştur. Denizinin temizliğiyle ün salmış Saros Körfezi Gelibolu’dadır. Saros Körfezi’nin en önemli özelliği, kendi kendini temizleyebilmesidir. Saros Körfezi 74 tür deniz bitkisi ve 144 çeşit balığa ev sahipliği yapması nedeniyle akvaryum olarak nitelendirilmektedir. Ayrıca Gelibolu bölgesinde, Eğritaş, Feneraltı ve Hamzaköy denize girilebilecek en iyi yerlerdendir.

 Çanakkale’nin yüzde 55’lik kısmı ormanlarla kaplıdır. Gelibolu, Çanakkale’nin ilçelerinden biridir.  Asya ve Avrupa kıtaları arasında yer alan Çanakkale, Kazdağları’nın eteklerinden başlayan yüksek rakımlara uzanan köknar, kayın, karaçam, kızılçam, saçlı meşe ormanları yer almaktadır. Ayrıca bölgede Troia kardeleni denilen endemik bitkilere de rastlanabilmektedir.

Gelibolu Nasıl Bir Yer?

Bitki çeşitliliğine ve yöreye özgü floraya sahip olması, Gelibolu hava durumu ile yakından ilgilidir. Özellikle Kumkale deltası, Bozcaada batı burnu bitki örtüsü bakımından çok büyük çeşitliliğe sahiptir. Maeste Koyu, Ertuğrul Koyu, İkizler Koyu, Kereviz Deresi, Kilitbahirtaş Yaylası, Tekke Köyü, Zığındere görülmesi gereken doğal güzelliklerdendir.

Gelibolu’nun her bir yanı tarih kokar. Çanakkale deniz ve kara savaşlarının geçtiği yerler Gelibolu Yarımadası tarihi Milli Parkı sınırları içerisinde kalmaktadır. Çanakkale Savaşı’nın anısının yaşanması, burada yer alan bitki örtüsünün korunması amacıyla bu alan 1973 yılında milli park olarak ilan edilmiştir.

Gelibolu’da Doğal Güzellik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir