Dünyada IPTV kullanımı için yapılan ilk yayın 1994 yılında olmuştur. Amerika’da yapılan bu ilk yayın sonrasında İngiltereli dev şirket Kingston Communications 1999 yılında internet ve ADSL alt yapılarını kullanarak ip tv yayınını büyük ölçekli olarak başlatmıştır.

2006 yılından itibaren Amerika’da ip tv yayını konusunda önemli ve büyük adımlar atmaktadır ve ilk yayınlarını 350 kanal üzerinden yapmaya başlamıştır. 2018 yılından itibaren Amerika’da ip tv kullanımı 50 milyondan fazla kişi tarafından izlenmektedir. Bu sayı günden güne artış gösterirken IP TV kullanımı dünyanın çeşitli yerlerinde de yaygınlaşmaya başlamıştır.

Fransa ise tarihi dokularını korumak ve görüntü kirliliği olmaması adına çatılarda çanak anten kullanımını yasaklamaktadır. Hal böyle olunca kullanıcıların en çok tercih ettiği yayın kuruluşlarından biri iptv olmaktadır. SMART IPTV sayesinde çanak veya uydu antene ihtiyaç duymadan televizyon izlemek oldukça kolaydır.

Dünyada iptv kullanımı özellikle genç kuşak tarafından yakından takip edilmektedir, iptv sayesinde özgürce televizyon izleme şansı bulan kişiler iptv kullanmaktan vazgeçmeyecek gibi görünmektedir.